کار در نروژ

معرفی نروژ

نروژ با جمعیتی حدود 5 میلیون نفر یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان و یک سیستم جامع تامین اجتماعی قوی را داراست که از میزان مالیات نسبتا بالا برخوردار است. نروژ دارای منابع غنی طبیعی، از جمله نفت و گاز، ماهی، جنگل ها و مواد معدنی است و به خاطر خط ساحلی فیورد آن مشهور است.

صنایع اصلی نروژ

انرژی: نفت و گاز و انرژی های تجدید پذیر، از جمله انرژی آبی
حمل و نقل و کشتی سازی
صید ماهی
فرآوری مواد غذایی
چوب، محصولات پالپ و کاغذ
معدن و فلزات
منسوجات
صنایع خدماتی، از جمله گردشگری

کارفرمایان پیشرو

شرکت های کوچک زیادی در نروژ وجود دارد و کمتر از 1٪ از شرکت های خصوصی دارای بیش از 100 کارمند هستند. شرکت های کوچک اغلب متعلق به خانواده هستند. بعضی از سازمان های بزرگتر دولتی هستند، از جمله Statoil، صنعت نفت؛ راه آهن؛ و خدمات پستی.

برخی از بزرگترین کارفرمایان در نروژ عبارتند از:

Statoil (نفت)
Aker Solution (طراحی و مهندسی فناوری برای صنعت نفت و گاز)
Norsk Hydro (تولید محصولات آلومینیومی و انرژی های تجدید پذیر)
Yara International (تولید محصولات کشاورزی، به ویژه کود نیتروژنی)
DNB (بانکداری و خدمات مالی)

مهارت های پر تقاضا

صنعت نفت برای رونق نروژ ضروری است، هرچند که این صنعت نیز به دنبال تنوع و تغییر است. در زمینه های مرتبط با فناوری، ارتباطات و رسانه های دیجیتال فرصت های مناسب وجود دارد.

الزامات زبان

اگر چه انگلیسی به عنوان زبان دوم به طور گسترده صحبت می شود، دانستن زبان نروژی کمک زیادی برای ارتباطات بیشتر با همکاران و مردم عادی می کند. اما با تسلط به زبان انگلیسی شما کمتر در نروژ به مشکل خواهید خورد.

شرایط کار در نروژ

ساعات کار: ساعات کاری نباید بیش از 9 ساعت در روز یا 40 ساعت در هفته باشد. کار بیش از 40 ساعت در هفته به عنوان اضافه کاری تعریف می شود.
تعطیلات: طبق قانون، نروژی ها 25 روز از سال تعطیلات رسمی دارند.
مالیات بر درآمد: نرخ مالیات بر درآمد در نروژ نسبتا بالا است. اکثر کارکنان کسر حدود 35٪ درآمد خود را پرداخت خواهند کرد. این شامل مجموع مالیات بر درآمد ملی و شهری حدود 27٪ (کمتر در برخی مناطق) و سهم مشارکت اجتماعی حدود 8٪ است. ممکن است براساس درآمد شما، مالیات بر درآمد بین 9 تا 12 درصد باشد.

اگر در یک دوره دوازده ماهه شما بیشتر از 183 روز را در نروژ کار کنیدمشمول مالیات خواهید شد.

کلام آخر

به طور کلی میتوان گفت نروژ از لحاظ اقتصادی و شرایط کاری به قدر کافی مناسب است. با توجه به بالا بودن استاندارد های زندگی شما پس از مهاجرت به نروژ از رفاه بالایی برخوردار خواهید بود. برای پیدا کردن کار در نروژ می توانید فرم ثبت نام سامانه کاریابی بین المللی را در اینجا پر کنید و در قسمت کشور انتخابی نروژ را یکی از گزینه های مهاجرت خود قرار دهید.

ثبت نام در سامانه کاریابی بین المللی