کار در عمان

بد نیست برای افرادی که به دنبال کار در عمان هستند نگاهی به تاریخچه اقتصاد این کشور بیندازیم. عمان از دیرباز به عنوان یک مهره قدرتمند در زمینه تجارت در خاورمیانه و از سواحل آفریقای شرقی شناخته شده است.

تقریبا در اواسط قرن نوزدهم، بریتانیا منافع تجاری خود را در منطقه مورد حمایت قرار داد و سیاست های جدید قوانین بردگی را اجرا کرد (تعداد کمی از بازرگانان عمان با تجارت برده ارتباط داشتند). عمان افت رشد اقتصادی در آن دوران همراه شد.

در سال 1964 منابع نفتی بزرگی در عمان کشف شد. اگر چه عمان عضو سازمان اوپک نیست، اما امروزه کشور مهم نفتی محسوب می شود. امروزه شمار قابل توجهی از مردم در صنعت پتروشیمی عمان کار می کنند که روزانه 930،000 بشکه نفت خام تولید می کند. با توجه به رفع مشکلات زمین شناختی در استخراج نفت از خاک عمان، این مقدار ممکن است در آینده افزایش یابد.

با این حال، این بدان معنا نیست که ذخایر نفت عمان – که در حدود 5.5 میلیارد بشکه تخمین زده می شود – نامحدود هستند. دولت عمان با نوسازی سریع کشور تلاش می کند تا اقتصاد ملی عمان را متنوع سازد.

نیروی کار در عمان

در حال حاضر حدود 2 میلیون نفر در عمان مشغول به کار هستند. در سال 2014، حدود 85 درصد از آنها نیروی کار خارجی بودند. با توجه جمعیت جوان عمان و فارغ التحصیلی این قشر به مرور این نیروی کار جوان فرصت هایی را می توانند برای خود رقم بزنند.

سیاست عمانیزاسیون نیروی کار توسط دولت باعث شده است که اکثر نیروهای کار خارجی که در عمان فعالیت می کنند مدارج تحصیلی زیادی را نگذرانده اند. به این معنی که اولیت برای کارهای با تخصص برای عمانی هاست و کارهایی که نیاز به نیروی کار ساده دارند به اتباع خارجی سپرده می شوند. البته بایستی اشاره کرد که هنوز بسیاری از فرصت های شغلی که نیاز به نیروی تحصیل کرده دارند به نیروی کار متخصص خارجی سپرده می شود.

کشاورزی: ​​کوچکترین بخشی از اقتصاد

خیلی عجیب نیست که برای یک کشور بیابانی کشاورزی بخش بسیار کوچکی از اقتصاد را تشکیل دهد. به غیر از ماهیگیری و پرورش شتر و در بخش کشاورزی کشت لیمو، نارگیل و موز در بخش شمالی عمان در شهر ساحلی آل بتهیه نیز در عمان وجود دارد. اما در کل، کشاورزی تنها 1.3٪ تولید ناخالص داخلی عمان را شامل می شود.

صنعت: بیش از همه نفت و گاز

بیش از 55 درصد تولید ناخالص داخلی عمان را نفت و گاز تشکیل می دهد. صنعت پتروشیمی، معدن، تولید مس، آلومینیوم و تولید سیمان نیز تا حدودی قوی هستند.

دولت عمان متخصصان را تشویق به بهره برداری از ذخایر گاز طبیعی کشور (که حدود 850 میلیارد متر مکعب است) می کند. به هر حال می توان گفت که صنایع نفت و گاز بیشترین حجم استخدام افراد را در خود جای داده است.

گسترش صنعت خدمات

دولت عمان در حال رونق دادن به صنعت گردشگری و تجارت بین المللی است. بندرهای بزرگ کانتینری، مناطق صنعتی و مناطق آزاد مناسبی در شهرهای صحار و صلاله وجود دارد و پروژه های زیربنایی زیادی، مانند منطقه ویژه اقتصادی شهر دقم، در حال انجام هستند.

کلام آخر

اگر به دنبال کشوری برای کار بدون تخصص (نیروی کار ساده)هستید عمان کشوری بسیار مناسب برای شما است. همچنین اگر در زمینه نفت و گاز تخصصی دارید می توانید گزینه عمان را در نظر داشته باشید. برای پیدا کردن کار در عمان می توانید فرم ثبت نام سامانه کاریابی بین المللی را در اینجا پر کنید و در قسمت کشور انتخابی عمان را یکی از گزینه های مهاجرت خود قرار دهید.

ثبت نام در سامانه کاریابی بین المللی