اقتصاد صربستان یک اقتصاد مبتنی بر خدمات است. قویترین بخش های اقتصادی عبارتند از انرژی، صنعت خودرو، ماشین آلات، معدن و کشاورزی. صادرات صنعتی اولیه، خودرو، آهن و فولاد، لاستیک، لباس، گندم، میوه و سبزی، فلزات غیر آهنی، وسایل الکتریکی، محصولات فلزی، سلاح و مهمات است. تجارت در تولید اقتصادی صربستان نقش مهمی دارد. شرکای تجاری اصلی آلمان، ایتالیا، روسیه، چین و کشورهای همسایه بالکان هستند.

پس همانطور که گفتیم صنایع عمده عبارتند از:

  • انرژی
  • صنعت خودرو
  • ماشین آلات
  • معدن
  • کشاورزی

مشاغل مورد نیاز صربستان

در حال حاضر حتی یک نفر با دکترای فن آوری اطلاعات در صربستان بیکار نیست. بر خلاف سال گذشته، به لطف دفتر ملی استخدامی (NSZ)، حتی یک نفر هم با مدرک دکترای IT یا دکترای  علوم کامپیوتر، به عنوان بیکار ثبت نشده است.

“شرکت ها در حال حاضر بیشتر به دنبال مهندسان برق، مهندسان محاسبات، مهندسان نرم افزار، مهدسان فناوری اطلاعات، تحلیلگران آماری، اپراتورهای کامپیوتر و برق کار هستند. از آغاز سال 2018، در مجموع 669 متخصص فناوری اطلاعات در دفتر ملی استخدامی ثبت شده اند که از این تعداد بیشترشان (416 نفر) حتی اگر تجربه کاری نداشته باشند استخدام شده اند.

پیش نیاز زبان در صربستان

زبان رسمی کشور صربی است. 88 درصد مردم صربستان به این زبان سخن میگویند. البته هنوز تاثیرات اتحاد جماهیر شوروی باعث شده که بیشتر مردم به خصوص قشر بالای 30 سال زبان روسی را بفهمند. برخی از شغل ها در صربستان نیاز به زبان انگلیسی دارد. البته طبیعی است برای نیروی کار ساده پیش نیاز زبان به حداقل می رسد.

شرایط کار در صربستان

به طور معمول در هفته 5 روز کاری وجود دارد که مجموعا 40 ساعت کاری را شامل می شود. تعداد مرخصی ها در صربستان 4 هرفته در سال است.

کلام آخر

اگر دلیلی برای کار در صربستان نیاز دارید باید بگوییم که از لحاظ مسائل مربوط به ورود به خاک این کشور و اقدام برای جواز کار در صربستان از زمره ساده ترین کشور هاست. برای پیدا کردن کار در صربستان می توانید فرم ثبت نام سامانه کاریابی بین المللی را در اینجا پر کنید و در قسمت کشور انتخابی صربستان را یکی از گزینه های مهاجرت خود قرار دهید.

ثبت نام در سامانه کاریابی بین المللی