سوئیس خانه ی اقتصاد پایدار، حقوق بالا، نرخ بیکاری کم و تعداد زیادی شرکت های چند ملیتی است.

سوئیس با جمعیت 8.5 میلیون نفر، یک کشور نسبتا کوچک است. با وجود این و چالش های اخیر بحران اقتصادی، این کشور دارای یکی از با ثبات ترین اقتصادهای جهان می باشد که میزان بیکاری آن فقط 2.4 درصد است.

با کیفیت بالای زندگی، دستمزد بالا و نرخ مالیات پایین، جای تعجب نیست که سوئیس گزینه ایده آل برای مهاجرت کاری فارغ التحصیلان باشد.

قهوه، شکلات، پنیر و البته ساعت های سوئیسی شهرت جهانی دارند. تقریبا دو سوم از سرزمین سوئیس تحت سلطه کوه های آلپ است. این مناظر زیبا، همراه با شهرهای مدرن، در اوقات ازاد شما به شما بسیار کمک خواهند کرد.

مشاغل در سوئیس

بسیاری از نیروهای کار خارجی، به ویژه نیروهای کار متخصص، موفق به یافتن کار در سوئیس می شوند.

با این حال، با یک بازار کار نسبتا کوچک، پیدا کردن کار برای فارغ التحصیلان خارجی می تواند کمی مشکل باشد. رقابت برای مشاغل شدید است، به خصوص اخیرا که کارفرمایان سوئیس شروع به حمایت از مردم محلی نسبت به نیروی کار بین المللی کرده اند. نیروهای کار بین المللی ممکن است در شهرهای بزرگ سوئیس مانند بازل، برن، ژنو، لوزان و زوریخ موفق تر باشند و نه در مناطق روستایی و شهر های کوچک تر. زندگی در شهرهای سوئیس پر هزینه است: زوریخ و ژنو به طور منظم در میان گران ترین شهرهای جهان قرار می گیرند، االته با دستمزدهای بالای این کشور زندگی در سوئیس از لحاظ اقتصادی چندان چالش برانگیز نخواهد بود.

اقتصاد سوئیس تحت تأثیر بخش خدمات است. سوئیس دارای یک صنعت گردشگری پر رونق است و مشاغل مربوط به توریسم و هتلداری در سراسر این کشور وجود دارند. علاقه مندان به حرفه های بانکی و بیمه معمولا در زوریخ فرصت های بیشتری را پیدا خواهند کرد و متخصصان دارو و شیمی فرصت های زیادی را در بازل پیدا خواهند کرد.

مشاغل پر رونق سوئیس

  • بانکداری
  • مهندسی
  • بیمه
  • آی تی
  • دارو

سوئیس همچنین تعدادی از شرکت های چند ملیتی را شامل می شود:

Adecco
Credit Suisse
Glencore
نستله
Novartis
Roche Group
بیمه زوریخ

مقر اصلی سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، صلیب سرخ، مجمع اقتصادی جهانی و کمیته بین المللی المپیک همگی در سوئیس است.

مهارت های مورد نیاز شغلی در سوئیس

در حال حاضر سوئیس با کمبود نیروی کار ماهر در زمینه های زیر چالش دارد:

  • مهندسی
  • آی تی
  • خدمات مالی
  • دارو

صنعت توریسم و هتلداری نیز تقاضای زیادی برای نیروی کار دارد.

زبان پیش نیاز در سوئیس

سوئیس به عنوان یک کشور چند زبانه مشهور است. آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و همچنین رومانش در مناطق مختلف سوئیس صحبت می شود.

مهم است که بدانید که کدام زبان در منطقه ای که در آن قصد دارید در آنجا کار کنید صحبت می شود. زبان اصلی آلمانی است و در مناطق مرکزی و شرقی صحبت می شود. فرانسوی در غرب و ایتالیایی در جنوب گویندگان بیشتری را داراست.

با اینکه زبان انگلیسی به طور مرتب در محل کار صحبت می شود، انتظار می رود که اندکی از زبان آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی را متوجه شوید.

شرایط کار در سوئیس

طبق قوانین سوئیس، اکثریت کارمندان میتوانند تا 45 ساعت در هفته کار کنند. هرچند که میانگین ساعات کاری در هفته در سوئیس 40 ساعت است.

مرخصی سالانه در سوئیس 4 هفته است. جوانان زیر 20 سال مرخصی 5 هفته ای دارند!

تعطیلات رسمی عمومی سوئیس 5 روز + 21 روز تطیل رسمی دیگر است که البته بسته به منطقه زندگی شما میتواند متفاوت باشد.

کلام آخر

کشور سوئیس در اذهان عمومی و حتی در واقعیت بهشت روی زمین شمرده می شود. هرچند که این بهشت متقاضیان زیادی دارد و دستیابی به آن آسان نیست اما نتیجه کار پاداشی همچون زندگی در سوئیس است. برای پیدا کردن کار در سوئیس می توانید فرم ثبت نام سامانه کاریابی بین المللی را در اینجا پر کنید و در قسمت کشور انتخابی سوئیس را یکی از گزینه های مهاجرت خود قرار دهید.

ثبت نام در سامانه کاریابی بین المللی