کار در سوئد

معرفی کلی سوئد

سوئد با جمعیتی حدود 10 میلیون نفر و مساحتی حدود 450000 چهارمین کشور بزرگ اروپا است. صنایع اصلی سوئد شامل وسایل موتوری، مخابرات، داروهای شیمیایی، ماشین‌های صنعتی، ابزار دقیق، کالاهای شیمیایی، کالاهای خانگی، جنگل‌داری، آهن و فولاد است. امروزه سوئد در مهندسی خودرو، صنایع مهندسی، معدنی، فولاد و خمیر کاغذ توسعه یافته‌ای دارد که در سطح بین‌المللی رقابت می کند و شاهد آن شرکت‌هایی چون اریکسون،خودروسازی ولوو، ASEA /گروه آب‌ب، اس‌کااف، آلفا لاوال، آگ آ, و داینو نوبل هستند. اگرچه سوئد در سال 1995 به اتحادیه اروپا پیوست، اما واحد پولی آن یورو نیست؛ گزینه تغییر واحد پولی در سال 2003 در سوئد به رای گذاشته شد که توسط اکثریت مردم رد شد. سوئد عضو ناتو نیست و در تاریخ معاصر نیز مانند هر دو جنگ جهانی سیاست بیطرفی را دنبال کرده است. در نتیجه، دولتمردان سوئدی اغلب به دنبال جایگاه های مهم در سازمان ملل متحد هستند.

بازار کار در سوئد

سوئد یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را ارائه می دهد و ترکیب یک اقتصاد کوچک، باز و رقابتی با یک دولت رفاهی با بودجه ای که به میزان قابل توجهی از مالیات پشتیبانی می شود، می باشد. زبان انگلیسی در سوئد به طور گسترده صحبت می شود، اگرچه طبیعتا اکثریت مردم سوئدی صحبت می کنند، اما دانستن زبان انگلیسی تا حدودی برای شروع کار کافی است. فرصت های شغلی بیشتر در جنوب سوئد متمرکز می شود، اما در مناطق شمال روستایی و شهرهای پراکنده در امتداد ساحل بالتیک تا شرق نیز فرصت های شغلی وجود دارد.

اقتصاد سوئد به شدت وابسته به تجارت خارجی است و نیروی محرکه آن تولید است. موتورها و سایر ماشین آلات، وسایل نقلیه موتوری و تجهیزات مخابراتی همه از اقلام کلیدی صادرات سوئد هستند. سوئد خانه ای است متشکل از فن آوری های نوین و کسب و کارهای ارتباطی، استارتاپ ها و همچنین قدرتمند در طراحی (مبلمان IKEA آشنا برای اکثر شکارچیان شغل در ایران) و شکوفا در عرصه موسیقی است.

سوئد به طور سنتی سیاست باز برای پناهجویان را دنبال می کند و در سال های 2010 تا 2016 تعداد افرادی که به دنبال پناهندگی در سوئد بوده اند، به طور چشمگیری افزایش یافته و در سال 2016 بیش از 160،000 نفر می رسد. بسیاری از این افراد پناهجویان جنگ داخلی سوریه بودند. از آن زمان سوئد قوانین سختگیرانه تری را برای پناهندگی وارد کرده است.

در چه زمینه ای در سوئد اقدام کنیم؟

چشم انداز بسیار خوبی برای مهندسان، متخصصان زمینه ساختمان سازی، متخصصین فناوری اطلاعات و همچنین متخصصان مراقبت های بهداشتی از جمله پزشکان و پرستاران وجود دارد. چوب، انرژی آبی و سنگ آهن، منابع طبیعی مهم در سوئد هستند و فرصت های شغلی در صنایع مرتبط وجود دارد.

صنایع اصلی سوئد

  • فناوری اطلاعات و ارتباطات
  • دارو
  • تجهیزات دقیق مانند بلبرینگ، قطعات رادیو و تلفن و وسایل نقلیه
  • وسایل نقلیه موتوری
  • کالاهای خانگی
  • آهن و فولاد
  • محصولات چوب خمیر و کاغذ
  • غذاهای فراوری شده

شرکت های بزرگ

شرکت های متعدد چند ملیتی که مقر اصلی آنها سوئد است عبارتند از:

الکترولوکس (تولید لوازم خانگی مانند یخچال و ماشین لباسشویی)
اریکسون (مخابرات)
H & M (برند لباس)
Ikea (مبلمان)
Skanska (ساخت و ساز)
Spotify (سرگرمی، موسیقی، پادکست و جریان ویدئو)
ولوو (تولید و بازاریابی وسایل نقلیه)

همچنین فرصت های شغلی در بخش عمومی نیز دارد.

مهارت های پر تقاضا در سوئد

آژانس مهاجرت سوئد و آژانس استخدامی دولتی لیست کمبود مهارت های رسمی را منتشر می کند (این مورد فقط در زبان سوئدی قابل دسترسی است). که به طور معمول به روز می شود، اما مهندسی، ساخت و ساز و فناوری اطلاعات به همراه تخصص های مراقبت های بهداشتی و پزشکی از پر تقاضاترین فرصت های شغلی در سوئد است.

زبان مورد نیاز

سوئدی زبان ملی و زبان اول حدود 90 درصد جمعیت سوئد است. انگلیسی در سوئد به طور گسترده صحبت می شود و برخی از شرکت های بزرگ از زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی خود استفاده می کنند. با این حال، داشتن مهارت در زبان سوئدی در هنگام ارسال درخواست برای مهاجر، کمک شایانی به تسریع فرایند یافتن شغل در سوئد می کند.

کار در سوئد چطور است؟

اتحادیه های کارگری بخشی از اشتغال در سوئد هستند و نقش تعیین کننده ای در تعیین حقوق و شرایط دارند. هیچ قانونی مربوط به حداقل دستمزد در سوئد وجود ندارد، زیرا توافقنامه های مختلفی بین اتحادیه های کارگری و کارفرمایان تنظیم شده است. این به این معنی است بخش های مختلف کار در سوئد ممکن است حداقل حقوق متفاوت را داشته باشند.

میانگین ساعات کار

یک هفته کار استاندارد نباید بیش از 40 ساعت باشد. این یکی از کمترین حداکثر هفته های کاری قانونی در اتحادیه اروپا است (دستور کار اتحادیه اروپا حداکثر 48 ساعت را تعیین می کند).
تعطیلات: به طور متوسط، سوئدی ها دارای 33 روز بازنشستگی سالیانه هستند که نسبت به میانگین اتحادیه اروپا سخاوتمندانه است (بیش از 25). برای سوئدی ها در تابستان، حتی تا چهار هفته متوالی، تعطیلات طولانی مدت را برایشان اتفاق نیافتاده است.

نرخ مالیات

سوئد دارای یک سیستم مالیاتی پیشرفته است، با نرخ مالیاتی پایین تر برای افرادی که کمتر درآمد کسب می کنند. به طور کلی، مالیات بر درآمد نسبتا بالا است. مالیات های محلی تقریبا از 29٪ تا تقریبا 35٪ متغیر است. پس از شش ماه زندگی در کشور سوئد، باید درآمد مالیاتی خود را در سوئد پرداخت کنید.

کلام آخر

به طور کلی میتوان گفت سوئد از لحاظ اقتصادی و شرایط کاری یکی از مناسب ترین گزینه ها برای مهندسان و متخصصین ایرانی است. همچنین پرستان و شغل های مرتبط با مراقبت های پزشکی و بهداشتی شانس مناسبی برای یافتن شغل مناسب در سوئد دارند. برای پیدا کردن کار در سوئد می توانید فرم ثبت نام سامانه کاریابی بین المللی را در اینجا پر کنید و در قسمت کشور انتخابی سوئد را یکی از گزینه های مهاجرت خود قرار دهید.

ثبت نام در سامانه کاریابی بین المللی