پیدا کردن کار در ترکیه

ترکیه به دلیل همجوار بودن با ایران و عدم نیاز به ویزا برای سفرهای توریستی مقصدی مناسب جهت فعالیت کاری نیز می تواند باشد. به خصوص برای افرادی که به دنبال شغل برای نیروی کار ساده و یا به اصطلاح شغل کارگری در ترکیه هستند. هزینه های زندگی در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی بسیار کمتر است و سهولت یافتن شغل بعضا از بسیاری دیگر کشورها بیشتر است. حتی در برخی موارد کاریابی بین المللی مهاجر با ارتباط با کارفرمایان ایرانی شاغل در ترکیه سهولت یافتن کار برای شما را تا قدری آسان کرده که شما بدون دانستن زبان ترکی استانبولی و حتی انگلیسی بتوانید در ترکیه کار کنید. بسیاری از پیشنهادات کار در ترکیه به خصوص کار در استانبول برای نیروی کار ساده با در نظر گرفتن محل سکونت و جای خواب انتخاب می گردد.

در ترکیه هم می توان مانند بسیاری از کشورها با سرمایه گذاری کارآفرینی کرد. نکته مهم این است که هرگز به دنبال کار به صورت غیرقانونی نباشید چون کارفرما می تواند به سادگی حقوق شما را پایمال کند و هیچ کاری هم از دست کارگر بر نخواهد آمد.

مشاغل در ترکیه

با وجود مشکلاتی اقتصادی در سال 2018، ترکیه همچنان یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است. در سال 2017، بانک جهانی ترکیه را در رتبه 17مین اقتصاد بزرگ دنیا قرار دارد. بزرگترین صادرات در ترکیه، وسایل نقلیه و ماشین آلات است که در سال 2016 به تنهایی 23 میلیارد پوند به خزانه این کشور افزود.

رشته های تحصیلی پرکاربرد در ترکیه

  • مهندسی
  • دارایی، مالیه، سرمایه گذاری
  • آی تی
  • فروش و مارکتینگ
  • مدیریت زنجیره تامین

کارهای با زبان انگلیسی در استانبول

در صورتی که به زبان انگلیسی مسلط هستید می توانید به تدریس زبان انگلیسی و یا ورود به صنعت توریسم امیدوار باشید. در حالی که نیازی به تسلط به زبانی ترکی در این زمینه های کاری نیست، درک و فهمیدن کلی این زبان کمک شایانی با حرفه شما خواهد کرد.

اگر به زبان ترکی استانبولی تسلط ندارید نگران نباشید اگر زبان انگلیسی را خوب می دانید می توانید وارد کارهایی همچون آموزش زبان و یا کارهای مربوط به گردشگری بشوید.

با اینکه آموزش زبان انگلیسی درامد چندانی برای شما به همراه ندارد اما می توان با همین درآمد اندک نیز از پس هزینه های زندگی برآمد و اگر این آموزش را به صورت خصوصی انجام دهید تا ساعتی سی لیر درآمد خواهید داشت.

سالانه بیش از 35 میلیون نفر از ترکیه بازدید می کنند و همین سبب شده تا کارهای مربوط به صنعت گردشگری در این کشور پر درآمد باشند.به دلیل اینکه روس ها و آلمانی ها بیشترین گردشگران ترکیه هستند اگر به این دو زبان نیز اگاهای داشته باشید بسیار خوب است هر چند دانستن زبان ترکی استانبولی برای شما بسنده می کند.

دانستن زبان انگلیسی کمک می کند که بتوانید به عنوان پرستار بچه برای خانواده های پولدار ترکیه ای کار کنید.

شرایط کار در ترکیه

99.8% از جمعیت ترکیه مسلمان هستند و این یعنی تعطیلات مذهبی بخش مهمی از تعطیلات ترکیه را شامل می شود. 3 روز تعطیلی پایان رمضان و 4 روز تعطیلی عید قربان از تعطیلات مذهبی ترکیه است. البته 6 تعطیلی رسمی جدا از این تعطیلات در ترکیه وجود دارد.

حداکثر ساعت کاری در هفته 45 ساعت و 6 روز در هفته است. هیچ استانداردی برای ساعات اداری وجود ندارد اما به طور معمول از ساعت 8:30 صبح الی 5:30 بعد از ظهر حدود ساعاتی است که بیشتر اداره جات فعالیت می کنند.

کلام آخر

اگر به دنبال کشوری هستید که به سادگی به آن دسترسی داشته باشید و حتی هزینه بلیط هواپیمای شما هم مقداری زیادی نشود ترکیه را انتخاب کنید. ترکیه برای افراد متخصص و حتی غیر متخصص میتواند پله ترقی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی، استرالیا و کانادا شود. برای کاریابی در استانبول و یا کاریابی در آنکارا شما می توانید در فرم ثبت نام کاریابی بین المللی مهاجر کشور ترکیه را به عنوان یکی از گزینه های خود انتخاب کنید.

ثبت نام در سامانه کاریابی بین المللی