کار در ایتالیا

معرفی کلی ایتالیا

ایتالیا کشوری با 61 میلیون نفر جمعیت پنجمین کشور پرجمعیت اروپاست. ایتالیا کشوری است که همیشه در فهرست مقاصد توریستی در صدر وب سایت های مسافرتی واقع می شود. البته خیلی هم عجیب نیست چون ایتالیا پکیج کاملی از فرهنگ و اهمیت تاریخی، آب و هوای آفتابی، مناظر نفس گیر، معماری الهام بخش و غذای خوب است. در صورت پیدا کردن کار در ایتالیا قطعا شما از زندگی در آن لذت خواهید برد.

در حالی که اقتصاد ایتالیا با رشد سایر کشورهای اروپایی هماهنگ نیست و رقابت برای مشاغل زیاد است، کارگران خارجی در ایتالیا که از مهارت ها، مدارک و تجربه کافی برخورداند، هنوز هم قادر به یافتن کار هستند – به ویژه در شهرها به عنوان فلورانس، میلان، جنوا و رم.

مشاغل در ایتالیا

با اینکه به گفته صندوق بین المللی پول در سال 2018، ایتالیا در رتبه هشتم بزرگترین اقتصاد جهان قرار دارد، هنوز هم کمی احساسات بحران مالی جهانی را تجربه می کند.

اکثریت 60 میلیون نفر از ساکنین این کشور در شمال زندگی می کنند و فارغ التحصیلان با اهداف کاری و مالی بزرگتر بیشتر در شهر های بزرگ شمال کار می کنند.

در ایتالیا تضاد توسعه یافتگی بین شمال و جنوب کاملا مشخص است. شمال ایتالیا بیشتر صنعتی و توسعه یافته است و به دلیل فراوانی شرکت های خصوصی شناخته شده است، در حالی که جنوب آن به شدت به کشاورزی وابسته است. نرخ بیکاری در مناطق جنوبی تا 29 درصد است. پس احتمال داشتن پیشنهادات کاری از قسمت های جنوبی این کشور برای افراد خارجی بسیار کم است. اما در بخش های شمالی ایتالیا که صنعتی و توسعه یافته است، کارجویان شانس بیشتری برای یافتن شغل در ایتالیا دارند. که البته این مورد نیز به تخصص و تجربه کاری بسیار وابسته است.

با توجه به اینکه میلیونها مسافر برای دیدن بسیاری از مناظر مشهور هر ساله به ایتالیا میروند، کارهای گاه به گاه و قراردادهای موقت در صنعت گردشگری بسیار آسانتر از اشتغال دائمی در سایر بخشها است.

محبوب ترین دوره های کارشناسی ارشد

  • خودرو
  • محصولات شیمیایی
  • مهندسی
  • بیمه
  • ارتباطات مخابراتی

اکثر مردم محلی به زبان انگلیسی مسلط نیستند، بنابراین بعید است که بتوانید بدون داشتن درک قوی زبان ایتالیایی کار کنید. از سوی دیگر، توانایی زبان انگلیسی شما به ویژه در زمینه گردشگری و آموزش بسیار ارزشمند خواهد بود. از این رو، مشاغلی که انگلیسی را به عنوان زبان خارجی آموزش می دهند، به آسانی قابل دسترسی هستند.

موفق ترین کارهای خدماتی در ایتالیا عمده فروشی، خرده فروشی و حمل و نقل می باشد. که البته بخش مهمی از اقتصاد ایتالیاست. صنعت ایتالیا با توجه به تولید اقلام لوکس در صنعت مد، اتومبیل و مبلمان، به میزان قابل توجهی از تولیدات ایتالیا را در بر میگیرد. از نظر کشاورزی، ایتالیا یکی از بزرگترین تولید کنندگان شراب، روغن زیتون و میوه است.

تعداد شرکت های چند ملیتی در ایتالیا ممکن است کمتر از سایر کشورهای اروپایی باشند اما مارک های قوی ایتالیایی شامل خودروهایی مانند فراری، لامبورگینی و بوگاتی، طراحان مد Gucci، Prada، Versace و Armani هستند.

شرایط کار در ایتالیا

در کنار خانواده بودن جنبه مهمی از فرهنگ ایتالیایی است و به همین ترتیب کارگران در کشور تلاش می کنند تا تعادل کار و زندگی سالم را ایجاد کنند. بر طبق یورواستات، ایتالیایی ها به طور متوسط 39 ساعت در هفته (در سال 2017) کار می کنند و میانگین حداکثر هفته کاری 40 ساعت بعلاوه هشت ساعت اضافه کاری است. شما معمولا از دوشنبه تا جمعه از ساعت 8 صبح تا 1 بعد از ظهر کار می کنید، یک تایم ناهار دو ساعته خواهید داشت و بعد از آن از ساعت 3 بعد از ظهر تا 7 بعد از ظهر کار می کنید.

همه کارکنان 4 هفته مرخصی در سال دارند و تقویم ایتالیا شامل 12 روز تعطیل رسمی در سال است.

کلام آخر

اگر هدف شما تنها کار کردن به قصد درامد باشد و با محیط بیرون کاری نداشته باشید، گزینه های بهتری در اروپا برای شما وجود دارد. اما اگر علاقه به فرهنگ غنی، جاذبه های کم نظیر، هنر و فرهنگ منحصر به فرد ایتالیایی دارید، حتما برای پیدا کردن کار در ایتالیا در قسمت کشور انتخابی، ایتالیا را یکی از گزینه های مهاجرت خود قرار دهید.

ثبت نام در سامانه کاریابی بین المللی