چرا مهاجرت برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر فرصت مناسبی است؟ دلایل مهاجرت تحصیلی به کشور های اروپایی، استرالیا و کانادا چیست؟ اینها سوالیاتی است که در ابتدا ذهن افراد زیادی را به خود مشغول میکند. تحصیل در کشورهای غربی امکان دسترسی آخرین به روزرسانی های علمی و تجربی و دنیای نامحدود اطلاعات را فراهم می سازد. در بیشتر کشورهای غربی مهارت همگام با دانش به دست می آید.  فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر فرصت بهتری برای استخدام توسط کارفرماها را دارند.

در دوره جهانی سازی، بین المللی شدن آموزش عالی به طرز چشمگیری افزایش یافته و به یک فعالیت محور بازار تبدیل شده است. بسیاری از دانشجویان هم اکنون تحصیل در خارج از کشور را به عنوان پله ای برای پیشرفت شغلی و  اقامت دائم در یک کشور دیگر در نظر می گیرند.

در اقتصاد امروز جهان دانش مهمترین عامل تولید و رشد اقتصادی و تضمین رقابت و نوآوری است. در کشورهای در حال توسعه ، دانش به عنوان ابزاری مهم برای توسعه در نظر گرفته می شود. ساده ترین و شهودی ترین روش برای تعریف دانش همان معنای واقعی کلمه “آنچه مردم می دانند” است. دانش از فرد پدیدار می شود و همیشه ذاتاً با فرد در ارتباط است ، یعنی هر شخص دانش خود را از داده ها و اطلاعات خلق می کند.

بسیاری از کشورهای پیشرفته تغییر جمعیتی و رشد منفی جمعیت را تجربه می کنند که این موضوع  منجر به کمبود نیروی کار این کشورها شده است. در این زمینه، دانشجویان بین المللی به عنوان افراد ایده آل برای پر کردن فضای مورد نیاز شغلی در این کشور ها هستند زیرا آنها با زمینه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور میزبان آشنا هستند.

مزایای مهاجرت تحصیلی

سطح آموزشی بالا

طبیعتا هدف از ادامه تحصیل در وحله اول آموزش است. در میان هزار دانشگاه برتر دنیا کمتر از 5 مورد از دانشگاه های ایران دیده می شود. رتبه بندی دانشگاه ها به موارد متعددی بستگی دارد اما در مجموع می توان گفت که امکانات آموزشی، آزمایشگاهی و علمی دانشگاه های کشورهای توسعه یافته به مراتب از دانشگاه های ایران بالاتر است. از همین رو دانشجویان دانشگاه های ایران با قصد مهاجرت تحصیلی قادر خواهند بود با ارائه رزومه های مناسب برای برترین دانشگاه های دنیا و یا حداقل دانشگاه هایی با امکانات آموزشی و علمی مناسب اقدام نمایند.

آینده شغلی

حتی اگر سطح آموزشی بالای دانشگاه های کشورهای پیشرفته را در نظر نگیریم متاسفانه موقعیت های شغلی موجود پس از فارغ التحصیلی در کشورهای توسعه یافته قابل مقایسه با حال حاضر ایران نیست. ویزای کار یکی از پر مخاطب ترین روش های مهاجرتی می باشد که در تفکرات تمامی افراد نقش بسته است. اما برای افرادی که رزومه کاری مناسبی ندارند، مهاجرت تحصیلی به یکی از برترین گزینه های مهاجرت تبدیل شده است. به دلیل استانداردهای آموزش عالی در خارج از کشور و محیط پیشرفته فناوری، فارغ التحصیلان دانشگاه های کشورهای توسعه یافته حتی در کشور خود نیز شانس بیشتری برای پیدا کردن فرصت شغلی مناسب تر دارند.

یادگیری یا تسلط بر زبان جدید

حتی اگر به زبان کشور مقصد آشنایی خوبی داشته باشید، تحصیل در دانشگاه های آنجا فرصت تسلط به ان زبان را به شما خواهد داد. به واسطه تحصیل در کشور ثانویه، یادگیری زبان از ملزومات مسیر مهاجرت تحصیلی می باشد. علاقه مندان به تحصیل در سایر کشورها با دنیای جدیدی از لغات، واژگان و دستور زبان آشنا می شوند که قادر خواهند بود برای تحصیل از آن استفاده نمایند. یادگیری زبان جدید به معنای امکان ارتباط با افراد بیشتر و در نتیجه فرصت های دوچندان در پیش رو است.

تجربیات زندگی از جمله استقلال

حتی مهاجرت در داخل ایران از شهری به شهر دیگر هم تجربیات زیادی را به همراه دارد. اما مهاجرت به یک کشور جدید تجربه ای وصف ناشدنی است. آشنایی با فرهنگ و رسوم ، مستقل شدن و داشتن آزادی های بیشتر در سایر کشور ها تجربه ای است که فقط باید خودتان امتحان کنید و با خواندن و شنیدن از دیگران این تجربیات به طور کامل منتقل نخواهند شد.

کشور های مناسب برای ادامه تحصیل کدامند؟

تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان، شرایط مهاجرت تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی بهبود می بخشد.

در صورتی که تمایل به اخذ ویزا و مهاجرت تحصیلی دارید می توانید با هلدینگ بدون مرز مهاجر در ارتباط باشید.